Dołącz do naszej grupy z rocznika 2014 i 2015 rywalizuj z najlepszymi drużynami w Polsce. Już w maju nasza drużyna weźmie udział w finałach wojewódzkich turnieju „Z podwórka na stadion” oraz finałach turnieju Bielik Cup oraz Copalnia Talentów w Krakowie. Przygotowujemy się także do turnieju międzynarodowego by zagrać z najlepszymi drużynami w Europie.

Redakcja: Jak trener podsumowałby półrocze naszej drużyny żaka młodszego?
Trener Paweł Lewicki: Jako realizację naszego motto „bądź lepszy niż wczoraj”. Każdy z naszych zawodników każdego dnia czynni progres i jest to zauważalne na przestrzeni tego półrocza, co doceniają rodzice którzy powierzyli nam swoje dzieci ale także drużyny z którymi rywalizujemy.

R: Czego efektem jest ten postęp?
T: Jest to efekt wielu składowych. W naszej drużynie mamy środowisko nastawione na rozwój, zaczynając od pracy szkoleniowej, organizacyjnej i współpracy z rodzicami. Dzięki temu postęp jest łatwiejszy. Warto zwrócić uwagę, że pracujemy według programu szkolenia który stworzyliśmy we współpracy z Akademią Raków Częstochowa na której czele stoi Marek Śledź, który odpowiadał za sukcesy szkoleniowe w Lechu Poznań. Dla mnie to ogromny autorytet, tytan zaangażowania, pracy i planowania procesu szkoleniowego. Każda jednostka jest zaplanowana, przygotowana i zawiera odpowiednie treści z programu szkolenia. Kolejną składową jest rywalizacja na optymalnym poziomie.

R: Tej rywalizacji chyba Wam nie brakuje?
T:Gramy praktycznie co tydzień, stwarzając naszym zawodnikom optymalne warunki do rywalizacji. Nie zgłosiliśmy się w tym sezonie do rozgrywek organizowanych przez Podokręg Bytom, chcemy sami dobierać odpowiednich przeciwników i turnieje. Niestety ale kiedy słyszę, że jakiś turniej odbywa się na jednym boisku ponieważ jest problem z bramkami do danej kategorii lub jakaś drużyna nie przyjechała to nie są warunki do rozwoju. To już zadanie dla zarządów klubu aby stworzyć optymalne warunki.

R: Właśnie warunki treningowe, tutaj jako klub możemy się pochwalić?
T:Tak dzięki determinacji rozbarskiej społeczności uratowaliśmy stadion przed zagładą wygrywając budżet obywatelski. Dziś możemy się cieszyć z najnowocześniejszego boiska ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem z certyfikatem FIFA w okolicy. Podobnie jest z głównym boiskiem na którym jest naturalna nawierzchnia to takie „oczko w głowie” prezesa Macieja Stelmaszyńskiego. Uratowana została też zadaszona trybuna a „lifting” przeżyły klubowe szatnie. Nie mamy problemu np. z bramkami. Według zapowiedzi prezesa i zarządu będą kolejne inwestycje.

R: Zdaniem trenera które mecze w ostatnim półroczu były najlepsze?
T:W mojej pamięci najbardziej utkwiły dwa spotkania z Rakowem Częstochowa oraz pierwsza rywalizacja międzynarodowa z Lokomotivem Kijów. Byli to bardzo wymagający przeciwnicy jednak wyglądaliśmy w tej konfrontacji bardzo dobrze.

R: Wspominał trener o rozwoju zawodnika jakie możliwości ma w GKS Rozbark Bytom?
T:Oprócz tych spraw o których wspominałem wcześniej, każdy zawodnik ma możliwość rozwoju według kilku ścieżek rozwoju.
Pierwsza z nich skierowana jest do dzieci które do tej pory nie brały udziału w zorganizowanej formie zajęć. Jest uczestniczenie w treningach popołudniowych, tutaj dobieramy poziom grupy do wieku i możliwości dziecka.
Druga skierowana jest do dzieci i rodziców które chciałby połączyć naukę i treningi w ramach edukacji w Szkole Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu.

R: Tutaj chciałbym zapytać trenera jak wygląda ta droga?
T:Dzięki współpracy ze szkołą zawodnicy i ich rodzice otrzymują jeszcze lepsze środowisko do rozwoju. W ramach zajęć szkolnych odbywają się treningi, w grupie treningowej jest 2 trenerów. Dodatkowo zawodnicy mają zajęcia ogólnorozwojowe, basen z instruktorem oraz judo z trenerami klubu „Czarni” Bytom. Warto tu wspomnieć, że zawodnicy otrzymują kompletny sprzęt sportowy oraz dofinansowanie do obozów sportowych. W porównaniu do rejonowej szkoły podstawowej to ogromna różnica w liczbie i jakości zajęć sportowych. Często krąży taka opinia, że „zawodnicy nie muszą się uczyć” lecz z perspektywy rodzica (przyp. Red. trener jest także rodzicem zawodnika w SPSM) i trenera uczeń poddawany jest ocenie w zakresie edukacji, zachowania i osiągnięć sportowych i tylko utrzymanie optymalnego poziomu tych trzech składowych jest misją szkoły.

R: Trzecia ścieżka rozwoju to?
T:To ścieżka którą rozpoczynamy i zachęcamy zawodników, rodziców i trenerów z okolicznych klubów, które z powodów organizacyjnych nie biorą tak często udziału w rywalizacji na optymalnym poziomie. Wystarczy, że jedna z wyżej wymienionych osób zgłosi się do nas a my ustalimy formę współpracy i obserwacji zawodnika. Nie będzie on musiał zmieniać barw klubowych ale będzie miał możliwość dodatkowego treningu oraz uczestniczenia w rywalizacji na najwyższym poziomie.

R: Jakie przesłanie ma trener do rodziców?
T:Po pierwsze, żeby aktywnie spędzali czas ze swoimi dziećmi. Po drugie, aby świadomie zadbali o rozwój swoich dzieci. Zachęcam do wybrania jednej z opcji o których rozmawialiśmy w naszym klubie. Oczywiście zachęcam do kontaktu ze mną pod numerem 504 472 427.

Dziękujemy za rozmowę.